Modrý autobus

 

Modrý autobus

Filmové stvárnenie autorského rockového muzikálu scenáristu a režiséra Samuela Ivašku plného „snov” staručkého vrátnika kovošrotu, ktorý v retrospektívach hľadá a nachádza zmysel života a jeho hodnoty. Filmová rekonštrukcia autentického príbehu – voľná hudobnoslovná poviedka vyjadrená filmovým experimentom.
Všetci máme svoje neuskutočnené ideály, ktoré nadväzujú aj na osobné zážitky či spomienky z detstva. A práve tieto spomienky – na priateľov, prvú lásku či statočného poštára sa pre nás stávajú malinkými pokladmi na dne unáhlených sŕdc. Veď, “nemať sny a túžby, to je veľký omyl”…nie tie, plné dôkladne prepočítaných bankoviek, ale sny o láske, pravde a hlavne o pravom priateľstve a medziľudských vzťahoch sú základom takých krásnych prchavých pocitov akými sú šťastie a spokojnosť.
Muž s modrým autobusom vniesol do krajiny pokrok. Odklial novoty priblíženia rozmanitosti sveta a ľudského zblíženia. On a autobus splynuli po cestách a doslúžili… Za „poslednou konečnou” sa predsa len stretávajú opäť prekvapivo v bizarnej scenérií kovošrotu. Muž ako vrátnik a tiež zachovalý autobus premenený na vrátnicu teraz zadymuje pieckou predvianočné povetrie. Maličký poklad nádeje na dne jeho srdca zohrieva sen o ich novej spoločnej budúcnosti — včelíne a včelárovi.

hraný undergroundový rockový filmový muzikál
námet: Samuel Ivaška
scenár: Samuel Ivaška
libreto: Samuel Ivaška
hudba: Samuel Ivaška
texty piesní: Samuel Ivaška
réžia: Samuel Ivaška
kamera: Vladimír Ardan
Hrá Samo Ivaška, skupina YPS a skupina Terra Somnambulis
účinkujúci: Samuel Ivaška, Ladislav Straka, skupina YPS, obyvatelia Stupavy
ČST Bratislava 1983

Advertisement